Pridobite do 5.000 € subvencioniranega kritja stroškov statusnega preoblikovanja z nepovratnim kritjem 60% stroškov preoblikovanja s.p. v d.o.o.
Premoženje d.o.o. in premoženje družbenika sta ločeni kategoriji. Družbenik je sicer lastnik (imetnik poslovnega delaža) d.o.o., vendar ni lastnik premoženja, ki je v lasti d.o.o.. Enako velja za obveznosti. V skladu s 472. členom ZGD-1 družbeniki niso odgovorni za obveznosti družbe z omejeno odgovornostjo.
Pri poslovanju sta s.p. in d.o.o. enakovredna, saj imata oba matično in davčno številko, pri obeh oblikah pa lahko podjetnik izdaja fakture za delo in prejema račune. Kljub temu pa oblika d.o.o. iz perspektive poslovnih strank uživa v praksi večje zaupanje kot s.p.. V prvi vrsti zato, ker mora imeti d.o.o. najmanj 7.500 evrov ustanovitvenega kapitala, kar predstavlja nekakšno zavarovalno polico za upnike. Prav tako je uspeh poslovanja d.o.o. razviden iz javno objavljenih letnih poročil, kar je pomeben pokazatelj oz. neke vrste "spričevalo" kredibilnosti za poslovne stranke. Navedeno pa ne velja za (vse oblike) s.p.
Na podlagi osnovnega vložka in sorazmerno z njegovo vrednostjo v osnovnem kapitalu pridobi družbenik v družbi z omejeno odgovornostjo svoj poslovni delež, ki je izražen v odstotkih. Poslovni deleži se lahko delijo, odsvojijo in dedujejo. Za pridobitelja poslovnega deleža se šteje le tisti, ki je vpisan v register. S.p. po drugi strani nima osnovnega kapitala in poslovnih deležev, ki bi se lahko prenašali na druge osebe.
Udeležba v d.o.o. se smatra kot kapitalska naložba, ki se lahko v prihodnosti proda. Davčna stopnja pri prodaji naložbe v d.o.o. je odvisna od tega, kako dolgo je imela fizična oseba poslovni delež v lasti. Splošna davčna stopnja je 25 %, ki pa se lahko zniža na 15 %, če je imela fizična oseba poslovni delež v lasti več kot 5 let, nato pa se za vsakih dopolnjenih 5 let lastništva davčna stopnja zniža za 5 %. Po 20 letih lastništva je davčna stopnja enaka 0 %.
Za odločitev med s.p. in d.o.o. je potrebno upoštevati višino stroškov davčno-socialne obremenitve ustvarjenega dobička. Za s.p., ki ni normiranec velja progresivna obdavčitev glede na višino dobička po dohodninski lestvici (16%, 27%, 34%, 39%, 47%). Za d.o.o. velja 19 % fiksna davčna stopnja. Po nekaterih izračunih je oblika d.o.o. optimalnejša izbira, ko dobiček preseže 11 tisoč EUR, saj je efektivna obdavčitev nižja. Na primer, pri 15 tisoč evrih dobička bo d.o.o. plačal 19-odstotni končni davek, s.p. pa že nekaj več kot 21-odstotnega.
Družba z omejeno odgovornostjo je lahko organizirana kot enoosebna družba ali družba z večjim številom družbenikov. V tem smislu je omogočen relativno enostaven vstop v lastniško strukturo d.o.o. potencialnim investitorjem ali drugim poslovnim partnerjem, ki doprinašajo d.o.o. bodisi dodaten kapital, bodisi strateško dodano vrednost ali oboje. D.o.o. je struktura, ki omogoča udeležbo zaposlenih v kapitalu kot obliko nagrade ali kot vzpodbudo zaposlenim za zvestobo podjetju.
Dokumentov (in narašča)
Odzivni čas (max)
Let izkušenj (skupno)
Strokovnjaki (predani)
Brezplačno nas lahko kontaktirate za pridobitev konkretnih informacij in skupaj bomo opredelili nadaljnje korake preoblikovanja vašega podjetja in možnosti pridobitev nepovratnih sredstev.